Tërfili i livadheve

  Bimë, Bimë Mjekësore

Tërfili i livadheve

Tërfili i livadheve

(latinisht: Trifolium pratense, familja Leguminosaceae)

Përdorimi:
Lulesat kaptina, pa gjethe, të thara të tërfilit shërbejnë si drogë. Përdoret kundër heqjes së barkut, si dizinfektues në ekzemë; në plagë të qelbëzuara; në shyta.

Përgatitja:
2 lugë çaji me drogë hidhen në 1 filxhan ujë të sapozier; lihen 15 minuta. Merren 1-2 doza të tilla në ditë.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Ivar Leidus – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50438310


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Tërfili i livadheve":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/t%c3%abrfili-i-livadheve
"Tërfili i livadheve," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018