VËLLEZËR DHE SHOKË

  Kinoteka

Vëllezër dhe shokë

Viti:
1982

Zhanri:
Dramë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Dhimitër Anagnosti

Producent:

Skenari:
Dhimitër Anagnosti

Muzika:
Hajg Zaharjan

Aktorë:
● Valentina Caci
● Viktor Çaro
● Xhevdet Ferri
● Eduard Makri
● Prokop Mima
● Robert Ndrenika
● Ilia Shyti
● Anila Sula
● Agim Shuke
● Bujar Asqeriu
● Thimi Filipi
● Hajrie Rondo
● Fadil Kujofsa

Subjekti:
Dhimitër Anagnosti (1980) Viti 1941, lufta e Dytë Botërore. Filmi fillon me rikthimin e Vasos në fshatin e tij të lindjes. Ky komunist i ri i jep një kuptim tjetër protestave të fshatarëve kundra armiqve. Vëllai i Vasos, Marko, ëndërron të hakmerret kundrejt atyre që grabitën të fejuarën e tij, dhe kjo hakmarrje është pjesë e një revolte të përgjithshme.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VËLLEZËR DHE SHOKË":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/v%c3%abllez%c3%abr-dhe-shok%c3%ab
"VËLLEZËR DHE SHOKË," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018