VJESHTE E NXHETE E ’41-SË

  Kinoteka

Vjeshte e nxhete e ’41-së

Viti:
1985

Zhanri:
Luftë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Viktor Gjika, Eduard Makri, Albert Xholi

Producent:

Skenari:

Muzika:

Aktorë:
● Viktor Çaro
● Ermira Gjata
● Fatos Sela
● Pandi Raidhi
● Sotiraq Çili
● Iva Gjinopulli

Subjekti:
Kinonovelë sipas tregimit të shkrimtarit Dhimiter Shuteriqi “Marathonomaku ynë” ku trajtohen ngjarje që lidhen me 8 nëntorin e vitit 1941 ditën e themelimit të Partisë Komuniste Shqiptare. Jep jetën dëshmori i parë komunist Koçi Bako.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VJESHTE E NXHETE E ’41-SË":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/vjeshte-e-nxhete-e-41-s%c3%ab
"VJESHTE E NXHETE E ’41-SË," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018