SMUTEK PANÍ SNAJDROVÉ

  Kinoteka

Smutek paní Snajdrové

I njohur gjithashtu si:
Pikëllimi i Zonjes Shnajder, The Sorrow of Mrs. Schneider, The Sadness of Mrs. Snajdrova

Viti:
2008

Zhanri:
Dramë, Romancë

Shteti:
Shqipëri, Çeki, Greqi

Prodhuesi i filmit – Studio:
Studio Fáma 92

Data e Publikimit:

Regjia:
Eno Milkani, Piro Milkani

Producent:
Piro Milkani, Jana Tomsova

Skenari:
Piro Milkani, Radek Sofr

Muzika:
Milan Kymlicka

Aktorë:
● Anna Geislerová
● Nik Xhelilaj
● Barbora Stepánová
● Tomás Töpfer
● Kamil Kollarik
● Michele Placido
● Paolo Buglioni
● Arta Dobroshi
● Jirí Hanc
● Niko Kanxheri
● Pavlina Karpeles
● Alena Kubalkova
● Michaela Kundelová
● Monika Kvasnicková
● Violeta Manushi
● Ondrej Moravec
● Petra Novotná
● Bohumil Starý
● Otta Tesar

Subjekti:
Trishtimi i zonjës Shnajder është një film shqiptar i xhiruar në vitin 2005 në Ceki, por i shfaqur në 2008. Është një histori e cila do të priste në sirtar për shumë vjet. Ishte historia e një të riu, i cili u dashurua në Çeki, por që prishja e bllokut komunist në atë kohë e detyroi që të largohej nga dashuria e tij. Ai ishte pjesë e atij kontingjenti më të rinj që mbartnin të njëjtën histori mbi supe. Megjithatë Pirro Milkani pati mundësinë që të rikthehet dhe të hedhë në celuloid atë pjesë jetë, të cilën ai e braktisi pa dëshirën e tij. Filmi “Trishtimi i Zonjës Shnajder” është i ndërtuar mbi elemente autobiografike dhe në këtë realizim, ai po kryen një udhëtim në të shkuarën e tij dhe po sjell para shikuesve, jo vetëm historinë e tij personale, por edhe atë të shumë bashkëmoshatarëve të tij shqiptarë.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "SMUTEK PANÍ SNAJDROVÉ":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/smutek-pan%e2%94%9c-snajdrov%e2%94%9c%e2%8c%90
"SMUTEK PANÍ SNAJDROVÉ," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018