VAJZAT ME KORDELE TË KUQE

  Kinoteka

Vajzat me kordele të kuqe

Viti:
1978

Zhanri:
Dramë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Gëzim Erëbara

Producent:

Skenari:
Gëzim Erëbara, Luan Rama

Muzika:
Aleksandër Lalo

Aktorë:
● Shpresa Bërdëllima
● Vangjel Heba
● Teuta Keçi
● Rudina Kovaçi
● Tinka Kurti
● Marjeta Ljarja
● Anisa Markarian
● Drita Pelingu
● Dhimitra Plasari
● Vangjel Toçe
● Arben Imami
● Edmond Budina
● Aleksandër Prosi
● Zhani Ziçishti
● Edita Shkreta
● Llambi Kaçani
● Marika Kallamata
● Eva Pëllumbi
● Vegim Xhani
● Agim Shuke
● Zhani Petro
● Marta Burda
● Ndrek Shkjezi

Subjekti:

Filmi ka në qendër aktivitetin e Jetës një vajzë e re nxënëse në shkollën e vajzave. Jeta është anëtare e grupit ilegal dhe ngre në shkollën e saj grupin e të rejave antifashiste. Gjatë një feste mësuesit fashistë duan të detyrojnë nxënësit të këndojnë himnin fashist gjë që çon në një nga demonstratat më të mëdha në kryeqytet gjatë së cilës Jeta jep jetën

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VAJZAT ME KORDELE TË KUQE":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/vajzat-me-kordele-t%c3%ab-kuqe
"VAJZAT ME KORDELE TË KUQE," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018