PARRULLAT

  Kinoteka

Parrullat

Viti:
2001

Zhanri:
Komedi, Dramë

Shteti:
Francë, Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albanian General Vision

Data e Publikimit:

Regjia:
Gjergj Xhuvani

Producent:
Raphael Berdugo, Pascal Judelewicz, Franck Landron, Grigor Stavri, Arben Tasellari, Anne-Dominique Toussaint, Arben Vehbiu

Skenari:
Ylljet Aliçka, Yves Hanchar, Gjergj Xhuvani

Muzika:
Denis Barbier

Aktorë:
● Marko Bitraku
● Mirjana Dedi
● Artur Gorishti
● Birçe Hasko
● Niko Kanxheri
● Fadil Kujofsa
● Rita Ladi
● Robert Ndrenika
● Agim Qirjaqi
● Luiza Xhuvani
● Festim Çela

Subjekti:
Ngjarjet zhvillohen në vitet e diktaturës komuniste në një shkollë fshati. Të gjithë ishin të detyruar tu bindeshin urdhërave që vinin nga lart. Mësues Andrea ka një lidhje dashurore me mësuese Dianën. Nxënësit dhe mësuesit ishin të detyruar të shkruanin me gurë parulla nëpër kodra duke i thurur lavde regjimit në fuqi. Andrean që kundërshton urdhërat e transferojnë dhe më pas e arrestojnë

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:
8.1

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "PARRULLAT":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/parrullat
"PARRULLAT," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018