Teatri shqiptar

  Arti

Teatri shqiptar

Lista e teatrove shqiptarë

Teatri shqiptar #

19 DITE (19 Ditë)

Teatri shqiptar A ABSURDITET ANTIK (Absurditet antik)
 AFRIKANET E ROBERUAR (Afrikanët e robëruar)
 ALI PASHE TEPELENA (Ali Pashë Tepelena)
 ALLEGRETTO ALBANIA (Allegretto Albania)
 AMBICJA (Ambicja)
 AMOKU (Amoku)
 ANA (Ana)
 ANALFABETI (Analfabeti)
 ANDRA NE DIELL (Andra në diell)
 ANDREJEVNA (Andrejevna)
 ANDROMACA (Andromaca)
 ANTIGONA (Antigona)
 APOLOGJIA E VERTETE E SOKRATIT (Apologjia e vërtete e Sokratit)
 ARIU (Ariu)
 ARIXHIUN DHE MULLIXHIUN (Arixhiun dhe Mullixhiun)
 ARMIKU I POPULLIT (Armiku i popullit)
 ARMIQTE (Armiqtë)
 ARTANI (Artani)
 ARTURO UI (Arturo Ui)
 ATA QE DUEN (Ata qe duen)
 ATA QE NUK SHFAQEN (Ata që nuk shfaqen)
 AVNI RUSTEMI (Avni Rustemi)

Teatri shqiptar B BABAI (Babai)
 BACA I GJETAJVE (Baca i Gjetajve)
 BALADE PER NJE GRUA (Baladë për një grua)
 BANJA (Banja)
 BANORET E SHKALLES NR.  6 (Banorët e shkallës nr.6)
 BARDHA (Bardha)
 BASHKE ME AGIMIN (Bashkë me agimin)
 BELINA (Belina)
 BENI (Beni)
 BERBERI I SEVILJES (Berberi i Seviljes)
 BESA (Besa)
 BESA (Besa)
 BESA E MADHE (Besa e madhe)
 BESA E TROJEVE (Besa e trojeve)
 BESA E VELLAIT TE VDEKUR (Besa e vëllait të vdekur)
 BESELIDHJA (Beslidhja)
 BIOGRAFI (Biografi)
 BLACKFACE (Blackface)
 BONOPARTI (Bonoparti)
 BORGJEZI FISNIK (Borgjezi Fisnik)
 BOURGEOIS WEDDING (Bourgeois wedding)
 BREGU I PIKELLIMIT (Bregu i pikëllimit)
 BUBURRECI (Buburreci)
 BURGJET PLOT, LIRIA NE DERE (Burgjet plot, liria në derë)
 BURGU (Burgu)
 BURRE, BURRE (Burri, burrë)
 BURRI I GRUAS IME (Burri i gruas ime)
 BURRI ME PERPARSE (Burri me përparëse)
 BUTRINTI (Butrinti)

Teatri shqiptar C CILINDRI (Cilindri)
 CONI HOXHA (Coni Hoxha)
 CONI ISHJA ROMA (Coni, Ishja, Roma)
 CUCA E MALEVE (Cuca e maleve)
 CUCA E MALEVE (Cuca e maleve)

Teatri shqiptar Ç C’MUROSJA (Ç’murosja)
 CAJKA (Çajka)
 CAKSHIRI (Çakshiri)
 CATIA E TE GJITHEVE (Çatia e të gjithëve)
 CESHTJA E BLERTES (Çështja e Blertës)
 CESHTJA E INXHINIER SAIMIRIT (Çështja e inxhinier Saimirit)
 CESHTJA FAMILJARE (Çështja familjare)
 CESHTJA RUSE (Çështja ruse)
 CHASE (Chase)
 CIFTI I SHQYER (Çifti i shqyer)
 COBO RRAPUSHI ME SHOKE (Çobo Rrapushi me shokë)

Teatri shqiptar D DARKA E TE MARREVE (Darka e të marrëve)
 DASEM GJAKU (Dasëm gjaku)
 DASEM ME FLAMUR (Dasëm me flamur)
 DASHNORI (Dashnori)
 DASHNORI GJIDO (Dashnori Gjido)
 DASHURIA E MADHE (Dashuria e madhe)
 DASHURIA QE U MBIJETOI FLAKEVE (Dashuria që u mbijetoi flakëve)
 DASMA E MADHE (Dasma e madhe)
 DENOUNCMENT (Denouncment)
 DEPUTETI (Deputeti)
 DETYRA (Detyra)
 DETYRA E NENES (Detyra e nënës)
 DIELL MBI KASTER (Diell mbi kastër)
 DITARI I KRONKRONDILIT (Ditari i kronkrondilit)
 DITE VERE (Ditë vere)
 DJALI I BATO AGORES (Djali i Bato Agorës)
 DJALI PLANGPISHES (Djali plangprishës)
 DJEPI I SHITUR (Djepi i shitur)
 DOKTOR ALEKSI (Doktor Aleksi)
 DOKTORI PACIENT (Doktori pacient)
 DOM GJONI (Dom Gjoni)
 DON ZHUANI (Don Zhuani)
 DONKISHOTI (Donkishoti)
 DORDOLECI (Dordoleci)
 DRAGOI I DRAGOBISE (Dragoi i Dragobisë)
 DRAMATURG (Dramaturg)
 DREJT LIRISE (Drejt lirisë)
 DREJT PERENDIMIT (Drejt Perëndimit)
 DRITA (Drita)
 DRITANI (Dritani)
 DUA BURRE (Dua burrë)
 DUAR TE NDYRA (Duar të ndyra)
 DUKE U GDHIRE VITI 45 (Duke u gdhirë viti 45)
 DY BINJAKET (Dy binjakët)
 DY KRISMA NE PARIS (Dy krisma në Paris)
 DY ME ZERO (Dy me zero)
 DY VELLEZER E GJYSME (Dy vëllezër e gjysmë)
 DY ZOTERINJ NGA VERONA (Dy zotërinj nga Verona)

Teatri shqiptar Dh DHELPRA DHE RRUSHTE (Dhelpra dhe rrushtë)
 DHELPRA E TROJES (Dhelpra e Trojës)
 DHENDER PER KRISTINEN (Dhëndër për Kristinën)

Teatri shqiptar E E BARDHA DHE E ZEZA (E bardha dhe e zeza)
 E BUKUR SHTEPI E VJETER (E bukur shtëpi e vjetër)
 E BUKURA IME (E bukura ime)
 E VERBRA (E verbra)
 E VERTETA E SPANJES (E vërteta e Spanjës)
 EDIPI (Edipi)
 ELEKTRA (Elektra)
 EMA ANDREA (Ema Andrea)
 ENDRA E NJE NATE DIMRI (Ëndra e një nate dimri)
 EPOKA PARA GJYQIT (Epoka para gjyqit)
 EPOPEJA E BALLIT KOMBETAR (Epopeja e Ballit Kombëtar)
 EPOPEJA E SUPES (Epopeja e supës)
 EZOPI – DHELPRA DHE RRUSHTE (Ezopi – Dhelpra dhe rrushtë)

Teatri shqiptar F FAJTOR PA FAJ (Fajtor pa faj)
 FAJTORI (Fajtori)
 FAMILJA E PESHKATARIT (Familja e peshkatarit)
 FAMILJA E PESHKATARIT (Familja e peshkatarit)
 FAMILJA SHATRAPATRA (Familja shatrapatra)
 FANDO E LIS (Fando e Lis)
 FEJESA (Fejesa)
 FERNANDO KRAFTI (Fernando Krafti më ka shkruar një letër)
 FERSHELLIME NE ERRESIRE (Fërshëllimë në errësirë)
 FESTA (Festa)
 FILUMENA MATURANO (Filumena Maturano)
 FIRMAT E VOGLA (Firmat e vogla)
 FISHEKU NE PAJE (Fisheku në pajë)
 FLUTURIMI I BRESHKES (Fluturimi i breshkës)
 FQINJET (Fqinjët)
 FRANKU I V-TE (Franku i V-të)
 FRIKE DHE MJERIM NE RAJHUN E TRETE (Frikë dhe mjerim në Rajhun e tretë)
 FUNDI I BOTES (Fundi i botës)
 FUNDI I NJE KOMEDIE (Fundi i një komedie)
 FUNDOSJA E SKUADRES (Fundosja e skuadrës)
 FURNALTA (Furnalta)
 FYTYRA E DYTE (Fytyra e dytë)

Teatri shqiptar G GENC GJINECI (Genc Gjineci)
 GENJESHTARI (Gënjeshtari)
 GERSHETI I LUFTRAVE (Gërsheti i luftrave)
 GISHTI PARA HUNDES (Gishti para hundës)
 GOMONE (Gomone)
 GOSTI NE KOHE KOLERE (Gosti në kohë kolere)
 GRATE GAZMORE TE UINDSORIT (Gratë gazmore të Uindsorit)
 GRUAJA E BIZNESMENIT (Gruaja e Biznesmenit)
 GRUAJA E MARKUT (Gruaja e Markut)
 GRYKA E NEMUR (Gryka e Nëmur)
 GUVERNATORI I PROVINCES (Guvernatori i provincës)

Teatri shqiptar Gj GJAKU I ARBERIT (Gjaku i arbrit)
 GJASHTE DASHNORET (Gjashtë dashnoret)
 GJASHTE VJET SHTATZANE (Gjashtë vjet shtatzënë)
 GJEMIMI I ATIJ DIMRI (Gjëmimi i atij dimri)
 GJENERALI I USHTRISE SE VDEKUR (Gjenerali i ushtrisë së vdekur)
 GJENERALI I USHTRISE SE VDEKUR (Gjenerali i ushtrisë së vdekur)
 GJERGJ DIMITROV (Gjergj Dimitrov)
 GJETHJA (Gjethja)
 GJIDO (Gjido)
 GJYSHI PARTIZAN (Gjyshi partizan)

Teatri shqiptar H HAJDUTET IKEN NE DREJTIM TE PADITUR (Hajdutët ikën në drejtim të paditur)
 HALILI HAJRIA (Halili Hajria)
 HAMLETI (Hamleti)
 HAMLETI NE KATRANIN E POSHTEM (Hamleti në katranin e poshtëm)
 HARVEY (Harvey)
 HEKURAT (Hekurat)
 HERONJTE (Herojtë)
 HERONJTE E HESHTUR (Heronjtë e heshtur)
 HERONJTE E LINASIT (Heronjtë e Linasit)
 HETIMI (Hetimi)
 HETIMI VAZHDON (Hetimi vazhdon)
 HIJET E NATES (Hijet e natës)
 HISTORI DASHURIE (Histori dashurie)
 HISTORI IRKUTASE (Histori Irkutase)
 HISTORI ZOOPARKU (Histori zooparku)
 HISTORIA E NJE NATE (Histori e një nate)
 HOTEL BALLKAN (Hotel Ballkan)
 HOTEL FRANCA (Hotel Franca)
 HOTLINE (Hotline)

Teatri shqiptar I I CUDITESHMI (I Çuditëshmi)
 I HARRUARI (I harruari)
 I PAZEVENDESUESHMI (I pazëvendësueshmi)
 I PESTI U ZU GJALLE (I pesti u zu gjallë)
 I SEMURI IMAGJINAR (I sëmuri imagjinar)
 I SEMURI PER MEND (I sëmuri për mend)
 INSPEKTORI (Inspektori)
 INTRIGE DHE DASHURI (Intrigë dhe dashuri)
 INVADIMI (Invadimi)
 ISHULLI I CMENDUR (Ishulli i Çmendur)
 ISHULLI I PAQES (Ishulli i paqes)
 ISHULLI I SHITENIT (Ishulli i Shitenit)

Teatri shqiptar J

 JANE FJALET QE FLASIN (Janë plagët që flasin)
 JASHTE BIE BORE (Jashtë bie borë)
 JETA E TJETRIT (Jeta e tjetrit)
 JOVAN BREGU REFUGJAT (Jovan Bregu refugjat)

Teatri shqiptar K KALLI I KARROCES (Kali i karrocës)
 KAPITULLI I DYTE (Kapitulli i dytë)
 KARAKTERI MOSKOVIT (Karakteri Moskovit)
 KARAVIDHET (Karavidhet)
 KARNAVALET (Karnavalet)
 KARNAVALET E KORCES (Karnavalet e Korçës)
 KARTELA E VERDHE (Kartela e verdhë)
 KATERMBEDHJETE VJEC DHENDER (Katërmbëdhjetë vjeç dhëndër)
 KATI VI (Kati VI)
 KEMBANAT E MUZGUT (Këmbanat e muzgut)
 KENGETARJA TULLACE (Këngëtarja tullace)
 KERCURI (Kërcuri)
 KESHILLI I NDRIKULLAVE (Këshilli i ndrikullave)
 KESHTJELLA DHE HELMI (Keshtjella dhe helmi)
 KESHTU TE DUA (Kështu të dua)
 KLITHMA E NJE NENE TE MARRE (Klithma e një nëne të marrë)
 KLITHMA NEN DEBORE (Klithma nën dëborë)
 KOHE E RINISE SE BABALLAREVE (Koha e rinisë së baballarëve)
 KOHE PER T’U CMENDUR (Kohë për t’u çmendur)
 KOKA E TJETRIT (Koka e tjetrit)
 KOKOSHI KENGETAR (Kokoshi këngëtar)
 KOLLOVAR (Kollovar)
 KOLLTUKU MAGJIK (Kolltuku magjik)
 KOLONEL ZOGU (Kolonel Zogu)
 KOMPLOTI I TE DENUARVE (Komploti i të dënuarve)
 KOMUNISTET (Komunistët)
 KOPRACI (Kopraci)
 KOPSHI ME DALLENDYSHE (Kopshi me dallëndyshe)
 KORBI I BARDHE (Korbi i bardhë)
 KRUSHQIT JANE NGRIRE (Krushqit janë të ngrirë)
 KRYENGRITJE SHQIPTARE (Kryengritje Shqiptare)
 KRYQI I BARDHE (Kryqi i bardhë)
 KTHIMI I USHTRISE SE VDEKUR (Kthimi i ushtrisë së vdekur)
 KUARTETI (Kuarteti)
 KUJDES, KAFSHON (Kujdes, kafshon)
 KULLA E FILDISHTE (Kulla e fildishtë)
 KULLA E HUTAJVE (Kulla e Hutajve)
 KUR KENDON GJELI (Kur këndon gjeli)
 KUR PO LINDTE QYTETI (Kur po lindte qyteti)
 KURORA E NURIES (Kurora e Nuries)
 KUSH E SOLLI DORONTINEN (Kush e solli Doruntinën)
 KUSH E VRAU KASTIJIN (Kush e vrau Kastijin)
 KUSH ESHTE FAJTORI (Kush është fajtori)
 KUSH VJEDH NJE KEMBE KA FAT NE DASHURI (Kush vjedh një këmbë ka fat në dashuri)
 KYCI I ARTE (Kyçi i artë)

Teatri shqiptar L LAHUTA E MALESISE SE MADHE (Lahuta e Malsisë së Madhe)
 LAKURIQ ME VIOLINE (Lakuriq me violinë)
 LENINI DHE FEMIJET (Lenini dhe fëmijët)
 LEONIDEN (Leonidën)
 LERE DEREN HAPUR (Lëre derën hapur)
 LETRA E HUMBUR (Letra e humbur)
 LEVIZJA (Lëvizja)
 LEZETI I KOLLTUKUT DHE I KREVATIT (Lezeti i kolltukut dhe i krevatit)
 LEZJA (Lezja)
 LIDHJA E MREKULLUESHME (Lidhja e mrekullueshme)
 LIDHUR SI FISHEK GJERDANI (Lidhur si fishek gjerdani)
 LINDA (Linda)
 LIZA DHE SULA (Liza dhe Sula)
 LJUBOV JAROVAJA (Ljubov Jarovaja)
 LLAMPA E NEONIT (Llampa e neonit)
 LOJA E PUSHIMEVE (Loja e pushimeve)
 LOJRA NE OBORRIN E PASME (Lojra në oborrin e pasmë)
 LOMEN (Lomen)
 LUFTA BOTNORE (Lufta botnore)
 LUIZA MILER (Luiza Miler)
 LULET E BORES (Lulet e borës)
 LULET E SHEGES (Lulet e shegës)
 LULJA E KUJTIMIT (Lulja e kujtimit)
 LUMI I VDEKUR (Lumi i vdekur)

Teatri shqiptar M MACJA NEN CATINE E NXEHTE (Macja në çatinë e nxehtë)
 MAGJIA E MADHE (Magjia e madhe)
 MAGJIA E VERES SE KUQE (Magjia e verës së kuqe)
 MAJLINDA (Majlinda)
 MAKAR DUBRAVA (Makar Dubrava)
 MAKBETH (Makbeth)
 MARGARET (Margaret)
 MARIA OKTOBER (Maria Oktober)
 MARIANIDA PINEDA (Marianida Pineda)
 MARO MOKRA (Maro Mokra)
 MARREZIA E MADHESHTISE (Marrëzia e madhështisë)
 MARTESA (Martesa)
 MARTESA E AVOKATIT (Martesa e avokatit)
 MARTESA ME PERDHUNI (Martesa me përdhuni)
 MARTESA ME PRIKE (Martesa me prikë)
 MASHENKA (Mashenka)
 MASHTRUESIT (Mashtruesit)
 MBAS DY VJETESH (Mbas dy vjetesh)
 MBI GERMADHAT (Mbi gërmadhat)
 MBRAMJA E MADHE (Mbramja e madhe)
 MBREMJA E MADHE (Mbrëmja e madhe)
 MBRETERESHA E BUKUR (Mbretëresha e bukur)
 MBRETI LIR (Mbreti Lir)
 MBRETI LIR (Mbretin Lir)
 MBRETI PO VDES (Mbreti po vdes)
 ME SYRIN E NJE KLLOUNI (Me syrin e një klouni)
 MEDEA (Medea)
 MELIHATE AJETI (Melihate Ajeti)
 MENYRA E ZONJUSHES MARGARITE (Mënyra e zonjushës Margaritë)
 MES JUSH (Mes jush)
 MESUESI I LETERSISE (Mësuesi i letërsisë)
 MIDIS DY NJEREZVE (Midis dy njerëzve)
 MIGRANTI (Migranti)
 MIKROBORGJEZET (Mikroborgjezët)
 MILIONER PA ASJNE KACIDHE (Milioner pa asnjë kacidhe)
 MIMOZA PYETI ZEMREN (Mimoza pyeti zemrën)
 MIQ TE PAFTUAR (Miq të paftuar)
 MIRANDOLINA (Mirandolina)
 MIRE SE ERDHE ELONA (Mirë se erdhe Elona)
 MIREMENGJES SHOKU LENIN (Mirëmëngjes shoku Lenin)
 MJELLMA (Mjellma)
 MJESHTRI I STACIONIT (Mjeshtri i stacionit)
 MONSERATI (Monserati)
 MONSERATI (Monserati)
 MORALI I ZONJES DULSKA (Morali i zonjës Dulska)
 MORSA (Morsa)
 MOSHA E BARDHE (Mosha e bardhë)
 MOTORI (Motori)
 MOTRAT (Motrat)
 MUNDIMET E KOTA TE DASHURISE (Mundimet e kota të dashurisë)
 MURI I MADH I PA KAPERCYESHEM (Muri i madh i pa kapercyeshëm)
 MUZEU (Muzeu)
 MYSAFIRI I MALLKUAR (Mysafiri i mallkuar)

Teatri shqiptar N NA MBYTEN HAJDUTET (Na mbytën hajdutët)
 NAPOLEON BONAPARTI (Napoleon Bonaparti)
 NAPOLEONI DHE AMALIA (Napoloni dhe Amalia)
 NATA E DYMBEDHJETE (Nata e dymbëdhjetë)
 NATA E TROKITJEVE NE XHAMA (Nata e trokitjeve në xhama)
 NATE ME HENE (Nata me hënë)
 NATE NE BREGDET (Natë në bregdet)
 NDALESA E FUNDIT (Ndalesa e fundit)
 NDERI I FAMILJES (Nderi i Familjes)
 NDERI I KOMBIT (Nderi i kombit)
 NE ANEN TJETER (Në anën tjetër)
 NE GJENEVE (Ne Gjenevë)
 NE JETE (Në jetë)
 NE KATIN E DYTE ESHTE PARAJSA (Në katin e dytë është parajsa)
 NE KOPSHIN E JARGAVANEVE (Në kopshtin e jargavanëve)
 NE PRAG TE JETES (Në prag të jetës)
 NE TE GJITHE KENDONIM MARGARITEN (Ne të gjithë këndonim Margaritën)
 NE TUFAN (Në tufan)
 NEKIA (Nekia)
 NEN DRITAT E SKENES (Nën dritat e skenës)
 NEN GESHTENJAT E PRAGES (Nën gështenjat e Pragës)
 NENA (Nëna)
 NENE TEREZA (Nënë Tereza)
 NENSHKRIMI I STUHISE (Nënshkrimi i stuhisë)
 NEREZIT E THELLESIVE (Njerëzit e thellësive)
 NESER ESHTE VONE (Nesër është vonë)
 NESER ME MIRE SE PASNESER (Më e mirë nesër se pasnesër)
 NESER NISEMI PER PARAJSE (Nesër nisemi për parajsë)
 NETE E STUHISHME (Natë e stuhishme)
 NETE SHQIPTARE (Netë shqiptare)
 NETE TRAGJIKE AMERIKANE (Netë tragjike amerikane)
 NGA ERRESIRA NE DRITE (Nga errësira në dritë)
 NGATERRESTARJA (Ngatërrestarja)
 NGJARJE NE FABRIKE (Ngjarje në një fabrikë)
 NGJARJE NE ZOO (Ngjarje në zoo)
 NORA (Nora)
 NORA E KELMENDIT (Nora e Kelmendit)
 NUK KA TE NGOPUR (Nuk ka të ngopur)

Teatri shqiptar Nj

 NJE BIE MIJRA NGRIHEN (Një bie mijra ngrihen)
 NJE BUDALLA E GJYSEM (Një budalla e gjysëm)
 NJE BURRE ME TRENDAFIL (Një burrë me trëndafil)
 NJE DASHURI E TILLE (Një dashuri e tillë)
 NJE DIMER I SHKURTER (Një dimër i shkurtër)
 NJE GJEL NE QYMEZ (Një gjel në qymez)
 NJE JETE (Një jetë)
 NJE MBURRAVEC QE KA FRIKE NGA PELLITJA E LOPES

(Një mburravec që ka frikë nga pëllitja e lopës)

 NJE NUSE PER STASIN (Një nuse për Stasin)
 NJE SHOK I KLASES SIME (Një shok i klasës sime)
 NJE SHOQE NGA FSHATI (Një shoqe nga fshati)
 NJEREZ MBI SHKEMB (Njerëz mbi shkëmb)
 NJEREZ ME VULLNET TE MIRE (Njerëz me vullnet të mirë)
 NJEREZ TE AFERT (Njerëz të afërt)
 NJERIU ME CIZME (Njeriu me çizme)
 NJERIU ME PUSHKE (Njeriu me pushkë)
 NJERIU PREJ DHEU (Njeriu prej dheu)
 NJERIU QE PA VDEKJEN ME SY (Njeriu që pa vdekjen me sy)
 NJERIU QE PA VDEKJEN ME SY (Njeriu që pa vdekjen me sy)
 NJERIU VIRTYTI DHE KAFSHA (Njeriu, virtyti dhe kafsha)
 NJEZET DITE (Njëzet ditë)
 NJOLLA TE MURRME (Njolla të murrme)

Teatri shqiptar O OPERA PER TRE GROSH (Opera për tre grosh)
 OPORTUNESKU (Opertunesku)
 OPTIMISTE (Optimiste)
 ORET E KREMLINIT (Orët e Kremlinit)
 ORFEU ZBRET NE FERR (Orfeu zbret në ferr)
 OTELLO (Otello)

Teatri shqiptar P

 PA MARTUAR 50-VJECAR (Pa martuar 50-vjeçar)
 PABESIA (Pabesia)
 PALLATI 176 (Pallati 176)
 PAMJE NGA URA (Pamje nga ura)
 PARTIZANI (Partizani)
 PAS PROVIMIT TE FUNDIT (Pas provimit të fundit)
 PAS VDEKJES (Pas vdekjes)
 PAS VDEKJES (Pas vdekjes)
 PASTICIERI BELAVISTA (Pastiçeri Belavista)
 PER ATA QE JANE NE DET (Për ata që janë në det)
 PER MACOKUN NUK KA GJITHNJE KARNAVALE (Për maçokun nuk ka gjithnjë karnavale)
 PER MU DIMNI S’KA T’MARU (Për mu dimni s’ka t’maru)
 PER MUA MIRJAM (Për mua Mirjam)
 PER NJE FJALE GOJE (Për një fjalë goje)
 PERBALLE VETES (Përballë vetes)
 PERHERE MIDIS NESH (Përherë midis nesh)
 PERKOLGJINAJT (Përkolgjinajt)
 PERLESHJA (Përleshja)
 PERMBYSJA (Përmbysja)
 PERMBYTJA E MADHE (Përmbytja e madhe)
 PERTEJ DASHURISE (Përtej dashurisë)
 PESHA E PAQES (Pesha e paqes)
 PJATA PREJ DRURI (Pjata prej druri)
 PLATON KRECOIT (Platon Kreçoit)
 PLESHTI NE VESH (Pleshti në vesh)
 PORTRETI (Portreti)
 PORTRETIT TE DORIAN GREIT (Portretit të Dorian Greit)
 PRANVERA QE S’VONOI (Pranvera që s’vonoi)
 PREFEKTI (Prefekti)
 PREFEKTI (Prefekti)
 PREFEKTI (Prefekti)
 PREJA (Preja)
 PREMIERA (Premiera)
 PREMTIM NE HESHTJE (Premtim në heshtje)
 PROCESI I LAJPCIG-UT 1933 (Procesi i Lajpcig-ut 1933)
 PROMETEU (Prometeu)
 PROTAGONISTI (Protagonisti)
 PSE (Pse)
 PULEBARDHA (Pulëbardha)
 PULEBARDHAT (Pulëbardhat)
 PUSI (Pusi)
 PUTARGAT E THATA (Putargat e thata)
 PUTHJA (Puthja)

Teatri shqiptar Q

 QENDRESA (Qëndresa)
 QENI I KOPSHTARIT (Qeni i kopshtarit)
 QIELLI I KUQ (Qielli i kuq)
 QINGJI I TERBUAR (Qingji i tërbuar)
 QUO VADIS (Quo Vadis)
 QYPI ME FLORI (Qypi me flori)
 QYTET RRETHIMI (Qytet rrethimi)
 QYTETI PA DASHURI (Qyteti pa dashuri)

 

Teatri shqiptar R

 RAJMONDA (Rajmonda)
 REVIZORI (Revizori)
 REVIZORI (Revizori)
 RIKARDI III (Rikardi III)
 ROJA NEN LLAMPAT NEON (Roja nën llampat neon)
 ROMEO DHE ZHULIETA (Romeo dhe Zhulieta)
 ROZAFA (Rozafa)

 

Teatri shqiptar RR

 RREFIMET E NARKOMANEVE (Rrëfimet e narkomanëve)
 RREFIMET E NARKOMANEVE 2 (Rrëfimet e narkomanëve 2)
 RREFIMI I BARDHE (Rrëfimi i Bardhë)
 RRENJET E THELLA (Rrënjët e thella)
 RRESHAJET (Rreshajet)
 RRESHQITJA (Rëshqitja)
 RRETHI PREJ SHKUMESI (Rrethi prej shkumësi)
 RRETHIMI I BARDHE (Rrethimi i bardhë)
 RRUFE NE MOT (Rrufe në mot)
 RRUGA EGNATIA (Rruga Egnatia)
 RRUGACI (Rrugaçi)
 RRUGE TE TERTHORTA (Rrugë të tërthorta)

 

Teatri shqiptar S

 SA GJETHE TE THATA KANE RENE KETE VJESHTE (Sa gjethe të thata kanë rënë këtë vjeshtë)
 SAKRIFICA (Sakrifica)
 SI E MPOSHTA MUSOLININ (Si e mposhta Musolinin)
 SINJALI I KUQ (Sinjali i Kuq)
 SIRIUSI (Siriusi)
 SKENDERBEU (Skënderbeu)
 SKUTAREVSKI (Skutarevski)
 SOFOKLIU (Sofokliu)
 STACIONI I FUNDIT (Stacioni i fundit)
 STINE E MERZITSHME NE OLIMP (Stinë e mërzitshme në Olimp)
 STJUARDESAT (Stjuardesat)
 STREHA E TE HARRUARVE (Streha e të harruarve)
 STUDENTJA E VITIT TE  FUNDIT (Studentja e vitit të fundit)
 STUHI NE PRILL (Stuhi në prill)
 SUKSES NE JETE (Sukses në jetë)
 SURPRIZA (Surpriza)
 SYLESHI (Syleshi)
 TARTUFI (Tartufi)

 

Teatri shqiptar SH

 SHAZUA (Shazua)
 SHENOMENI DHE MUA (Shënomëni dhe mua)
 SHERBETORET (Shërbëtoret)
 SHERBETORI I DJALLIT (Shërbëtori i djallit)
 SHERBETORI I DY ZOTNIVE (Shërbëtori i dy zotnive)
 SHERBETORJA (Shërbëtorja)
 SHI NE ERRESIRE (Shi në errësirë)
 SHI NE PLAZH (Shi në plazh)
 SHKALLET (Shkallët)
 SHKELQIMI DHE RENIA E SHOKUT ZYLO (Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo)
 SHOKE TE NJE KLASE (Shokë të nje klase)
 SHOKET (Shokët)
 SHOKU NIQIFOR (Shoku Niqifor)
 SHQETESIMET E ANES (Shqetësimet e Anës)
 SHQETESIMET E SOKRATIT (Shqetësimet e Sokratit)
 SHRENGATA (Shtrëngata)
 SHTATE SHALIANET (Shtatë shalianët)
 SHTEPIA (Shtëpia)
 SHTEPIA E BERNARDA ALBES (Shtëpia e Bernarda Albës)
 SHTEPIA E KUKULLES (Shtëpia e kukullës)
 SHTEPIA ME DY PORTA (Shtëpia me dy porta)
 SHTEPIA NE BULEVARD (Shtëpia në bulevard)
 SHTEPIA NE RRUGICE (Shtëpia në rrugicë)
 SHTRENGATA (Shtërngata)
 SHTRIGAT E SALEMIT (Shtrigat e Salemit)
 SHUME ZHURME PER ASGJE (Shumë zhurmë për asgjë)

 

Teatri shqiptar T

 TE BEKUARIT (Të bekuarit)
 TE GJITHE KANE HUQE (Te gjithë kanë huqe)
 TE JESH NENE (Të jesh nënë)
 TE PAHARRUARIT (Të paharruarit)
 TE RINJTE (Të rinjtë)
 TE URA (Te ura)
 TEPELENA (Tepelena)
 TETE PER DARKE (Tetë për darkë)
 TETE PERSONA PLUS (Tetë persona plus)
 TIRANOZAURI (Tiranozauri)
 TOGERI I INISHMORIT (Togeri i Inishmorit)
 TOKA E ZJARRTE (Tokë e zjarrtë)
 TOKA JONE (Toka jonë)
 TOKE E NDEZUR (Tokë e ndezur)
 TOPAZI (Topazi)
 TOPUZI (Topuzi)
 TRADHETI BASHKESHORTORE (Tradhëti bashkëshortore)
 TRADHTARET (Tradhtarët)
 TRAGJEDI (Tragjedi)
 TRAGJEDIA E DEAS (Tragjedia e Deas)
 TRAGJEDIA E FUNDIT E DEAS (Tragjedia e Fundit e Deas)
 TRE GRA PER NJE BURRE (Tre gra për një burrë)
 TRI DITET E KJAMETIT (Tri ditët e kjametit)
 TRI TE SHTENA PUSHKE (Tri të shtëna pushke)
 TRIMI I MIRE ME SHOKE SHUME (Trimi i mirë me shokë shumë)
 TROJANET (Trojanët)
 TROKITJE NE DEBORE (Trokitje në dëborë)
 TUFAN NE DOVLET (Tufan ne dovlet)
 TYMRA QE PASTROHEN (Tymra që pastrohen)

 

Teatri shqiptar U

 UDHA E FLAMURIT (Udha e flamurit)
 UDHA E GJATE (Udha e gjatë)
 UDHA E ZAVALINAJVE (Udha e zavalinajve)
 UDHE E LARGET (Udha e largët)
 UNE DHE MEFISTOFELI (Unë dhe Mefistofeli)
 UTOPOS (Utopos)

 

Teatri shqiptar V

 VAJZA E VERIUT (Vajza e veriut)
 VAJZA ME FLOKE TE THINJUR (Vajza me flokë të thinjur)
 VAJZA NGA FSHATI (Vajza nga fshati)
 VAJZA PA PRIKE (Vajza pa prikë)
 VALLE VDEKJEJE (Valle vdekjeje)
 VALS (Vals)
 VALSI I TITANIKUT (Valsi i Titanikut)
 VARRTARET (Varrtarët)
 VDEKJA DHE VIRGJERESHA (Vdekja dhe virgjëresha)
 VDEKJA E DANTONIT (Vdekja e Dantonit)
 VDEKJA E NJE KOMISIONERI (Vdekja e nje komisioneri)
 VDEKJA E NJE MBRETERESHE (Vdekja e një mbretëreshe)
 VDEKJA E NJE VAJZE (Vdekja e një vajze)
 VELLOJA E BARDHE (Velloja e bardhë)
 VENECIA (Venecia)
 VERSHIME PRANVERORE (Vërshime pranverore)
 VITE TE PAHARRUARA (Vite të paharruara)
 VITE TE VESHTIRA (Vite të vështira)
 VITI 61 (Viti 61)
 VIZITA E DAMES PLAKE (Vizita e damës plakë)
 VIZITA E INSPEKTORIT (Vizita e inspektorit)
 VJESHTE ME STUHI (Vjeshtë me stuhi)
 VOTRA E HUAJ (Votra e huaj)
 VRESHTA E ARSENIT (Vreshta e Arsenit)

 

Teatri shqiptar Xh

 XHAXHA VANJA (Xhaxha Vanja)

 

Teatri shqiptar

 YLLI I ALPEVE (Ylli i Alpeve)
 YLLI I DRITES (Ylli i dritës)
 YLLI PA EMER (Ylli pa emër)

 

Teatri shqiptar

 ZANRI I AMERIKES (Zanri i Amerikës)
 ZBRITJA NGA MALI MORGAN (Zbritja nga mali Morgan)
 ZBUTJA E KRYENECES (Zbutja e Kyeneçes)
 ZERI I AMERIKES (Zëri i Amerikës)
 ZGJIDH E MERR, O VAJZEN O KOMUNEN (Zgjidh e merr, o vajzën o komunën)
 ZGJIMI (Zgjimi)
 ZIHNI SAKO (Zihni Sako)
 ZONJA E BUJTINES (Zonja e Bujtinës)
 ZONJA NGA QYTETI (Zonja nga Qyteti)
 ZONJUSHA XHULIA (Zonjusha Julia)

 

Teatri kombëtar shqiptar


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Teatri shqiptar":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/teatri-shqiptar
"Teatri shqiptar," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018