YJET E NETËVE TË GJATA

  Kinoteka

Yjet e netëve të gjata

Viti:
1972

Zhanri:
Dramë, Luftë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Viktor Gjika

Producent:
Adriatik Beqiri

Skenari:
Viktor Gjika

Muzika:
Kujtim Laro

Aktorë:
● Tinka Kurti
● Dhimitër Orgocka
● Kadri Piro
● Aleksandër Prosi
● Pandi Raidhi
● Petrika Riza
● Llazi Sërbo
● Jani Skorovoti
● Esat Teliti
● Lec Shllaku
● Dhorkë Orgocka
● Thimi Filipi
● Jani Riza
● Vera Grabocka
● Hajrie Rondo
● Ilia Shyti
● Sheri Mita
● Rikard Ljarja
● Niko Kanxheri
● Nazif Tale
● Guri Kamenica
● Eglantina Kume
● Justina Aliaj
● Sokol Çami
● Dhimitër Plasari
● Vani Trako
● Vangjush Grabocka
● Nuçi Shëdollari
● N.Dhimitri
● Dh.Pema
● V.Trako

Subjekti:
Lufta antifashiste. Tafili djali i nënë Pashakos vritet nga fashistët. Pushtuesit të ndihmuar nga spiunët bëjnë bastisje në fshatin e Pashakos dhe e thërrasin atë dhe djemtë e tjerë të saj që të bëjnë identifikimin e ilegalit por asnjë nga familja nuk tregon se Tafili është i tyre. Rezistenca e Pashakos vazhdon megjithë raprezaljet që nuk kanë të baruar.

BATUTA: ” emo akoma nuk e kane fryre topin keta…”

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "YJET E NETËVE TË GJATA":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/yjet-e-net%c3%abve-t%c3%ab-gjata
"YJET E NETËVE TË GJATA," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018