VENDIMI

  Kinoteka

Vendimi

Viti:
1984

Zhanri:
Dramë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Kristaq Dhamo

Producent:

Skenari:
Neshat Tozaj

Muzika:

Aktorë:
● Kastriot Çaushi
● Fane Bita
● Eva Alikaj
● Edmond Budina
● Guljelm Radoja
● Serafin Fanku
● Bujar Lako
● Ndriçim Xhepa
● Petrit Malaj
● Xhevdet Ferri
● Anastas Kristofori
● Stavri Shkurti
● Robert Ndrenika
● Vasil Dilo
● Koço Qëndro
● Liza Laska
● Gjon Karma
● Vangjush Furxhi
● Ndrek Shkjezi
● Valentina Xhezo
● Luan Qerimi

Subjekti:
Maj 1942. Shqipëria ndodhet nën pushtimin fashist në luftën e Dytë Botërore. Pushtuesit po përpiqen me të gjtha mënyrat të zbulojnë drejtuesit e partisë komuniste të Shqipërisë dhe të fshijnë lëvizjen popullore për liri. Në këtë situate, komunistët përballen me detyrën e zbulimit të tradhëtarëve.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VENDIMI":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/vendimi
"VENDIMI," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018