UDHA E SHKRONJAVE

  Kinoteka

 

Udha e shkronjave
Viti:
1978

Zhanri:
Dramë, TV

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
RTSH-Televizioni Shqiptar

Data e Publikimit:

Etiketë:
Bazuar në Novelë

Regjia:
Vladimir Prifti

Producent:
Besnik Kaltanji

Skenari:
Peçi Dado, Naum Prifti, Vladimir Prifti, Dhimitër Shuteriqi

Muzika:
Kujtim Laro

Aktorë:
● Bujar Lako
● Ndrek Luca
● Aleksandër Prosi
● Muhamet Sheri
● Luftar Pajo
● Agim Qirjaqi
● Vangjush Grabocka

Subjekti:
Filmi është prodhuar sipas skenarit të tregimit të Dhimitër Shuteriqit, ” Buka dhe thika”. Puna e atdhetareve e patrioteve tane ne shekuj per perhapjen e gjuhes ametare, ndeshen me egersine dhe persekutimin e kishes dhe atyreve te pushtuesve te huaj. Dhaskali (mësuesi) po transferon senduqet me gërmat e Alfabetit Shqipëtar. Gjatë rrudës e ka mar përsipër ta ndihmoj një djalosh i ri i cili dinte dhe një pjesë të mirë të rrugës. Ndërkohë kisha kishte vënë në synim këto gërma sepse në këtë mënyrë populli do edukohej dhe do largohej nga kisha, dhe kështu kisha dërgon një njeriun e saj i cili i propozon dy burrave që të udhëtoj me ta pasi deri në një far vendi rruga tyre ishte e njëjta. Gjatë rrugës njeriu i dërguar nga kisha i ngatërron disa herë rrugtën dy burrave si dhe tenton ti vrasi…

BATUTA: Ky është flori e shkuar floririt or Tunxh.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB

 


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "UDHA E SHKRONJAVE":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/udha-e-shkronjave
"UDHA E SHKRONJAVE," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018