VDEKJA E KALIT

  Kinoteka

Vdekja e kalit

Viti:
1992

Zhanri:
Krim, Dramë, Familjar

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albafilm-Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Saimir Kumbaro

Producent:

Skenari:
Nexhati Tafa

Muzika:

Aktorë:
● Timoleo Flloko
● Rajmonda Bulku
● Niko Kanxheri
● Fitim Makashi
● Luan Qerimi
● Ferdinand Radi
● Tinka Kurti

Subjekti:
Kjo është historia e kuajve të njohur të rracës Arba. Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare i cili ngriti fermën e pare të kuajve në Shqipëri u dënua me vdekje. Kjo shënoi fillimin e ekzekutimit të kuajve. Agroni në “Vdekja e kalit” shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjygji ushtarak. Jeta e tij shkaterrohet, sepse gruaja e tij, pasi ishte shtatezene, ben abort, dhe nga presioni i prinderve dhe motres, kerkon divorcin. Por vdes nga hemoragjia qe mori gjate abortit. Mbas permbysjes se sistemit, te denuarit politik dalin dhe Agroni kerkon te kerkoj prinderit e tij, por merr vesh qe ato ishin internuar ne nje fshat te larget. Ky eshte filmi i pare shqiptare qe ve ne dukje anet negative te sistemit komunist per shoqerine shqipetare.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:
9.1

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VDEKJA E KALIT":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/vdekja-e-kalit
"VDEKJA E KALIT," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018