VIKTIMAT E TIVARIT

  Kinoteka

Viktimat e Tivarit

Viti:
1996

Zhanri:
Dramë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Labia International

Data e Publikimit:

Regjia:
Ekrem Kryeziu

Producent:

Skenari:
Ekrem Kryeziu

Muzika:

Aktorë:
● Ndrek Luca
● Petrit Malaj
● Kastriot Çaushi
● Marjeta Ljarja
● Mevlan Shanaj
● Niko Kanxheri
● Agim Qirjaqi
● Rikard Ljarja
● Mimika Luca
● Ema Andrea
● Ilir Gjini

Subjekti:
Filmi paraqet një pjesë të shoqërisë shqiptare të viteve ’90-ta në Kosovë të ndërthurrura me ngjarjet gjatë luftës së dytë botërore, po aty në Kosovë. Nëpërmjet figurave paraqitet edhe politikani i njohur i kohës Ali Shukrija, i cili nga një fëmijë i një veterani të luftës së dytë botërore për fatin e të cilit nuk dihej, kishte ngritur një gjykatës. Me ndryshimin e rrethanave politike në Kosovën e viteve ’90-ta, Gjykatësi fillon të krijojë vetëdijen e vetë duke kërkuar fatin babain e tij…

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VIKTIMAT E TIVARIT":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/viktimat-e-tivarit
"VIKTIMAT E TIVARIT," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018