VITET E PARA

  Kinoteka

Vitet e para

Viti:
1965

Zhanri:
Dramë

Shteti:
Shqipëri

Prodhuesi i filmit – Studio:
Albfilm, Tirana

Data e Publikimit:

Regjia:
Kristaq Dhamo

Producent:

Skenari:
Kristaq Dhamo

Muzika:
Nikolla Zoraqi

Aktorë:
● Piro Mani
● Aleksandër Prosi
● Margarita Xhepa
● Ilia Shyti
● Pandi Raidhi
● Skënder Plasari
● Spiro Urumi
● Bexhet Nelku
● Todi Thanasi
● Maria Kraja
● Mihal Stefa
● Thimi Filipi
● Violeta Manushi
● Jani Riza
● Donika Minga
● Dhimitër Pecani
● Tonin Konçi
● Ndrek Prela
● Kristo Jorgji
● Lazër Vlashi
● Stavri Shkurti
● Vangjush Grabocka
● Enver Plaku
● Nuçi Shëdollari
● Edi Luarasi
● I.Zyma

Subjekti:
Filmi është bazuar në ngjarje reale marrë nga një roman i Fatmir Gjatës. Ngjarjet ndodhin gjatë tharjes së kënetës së Maliqit midis Stavri Larës sekretar partie dhe Abdyl Sharrës dhe Zyrakës të cilët kanë bërë sabotime. Stavri Lara i zbulon ata dhe do t’i demaskojë publikisht. Në ngjarjen reale dy njerëz nga stafi teknik janë ekzekutuar.

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë
✤ Lidhja në IMDB


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "VITET E PARA":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/vitet-e-para
"VITET E PARA," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018