Gjembardha

  Bimë, Bimë Mjekësore

Gjembardha

Gjembardha

(latinisht: Eryngium campestre L., familja Umbelliferae)

Përdorimi:
Droga përbëhet nga rrënjët e thara të gjembardhës, e cila është bimë e rrallë në toka të thata ranore të zonave fushore. Droga-rrënjë ka veti të rrisë të urinuarit, për këtë këshillohet në gurët urinarë, kundër rërës, në disa sëmundje të lëkurës etj.

Përgatitja:
5 lugë gjelle me rrënjë të grimcuara hidhen në një enë të zinkuar ku zihen për 5-10 minuta, me 6 gota ujë. Pastaj lëngu kullohet dhe pihet me gota gjatë ditës. Ruhet në vende të thata deri në 2 vjet.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Isidre blanc – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37918095


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Gjembardha":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/gjembardha
"Gjembardha," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018