Karrota

  Bimë, Bimë Mjekësore

Karrota

Karrota

(latinisht: Daucus carota)

Përdorimi:
Si drogë shërbejnë rrënjët e karotës. Rrënjët e ziera të karotës këshillohen në diarretë e fëmijëve, sëmundje të mëlçisë, tëmthit, në acarime dhe infeksione të zorrëve. Nga jashtë përdoret dhe qulli i fituar nga rrënja, për mbylljen e plagëve, zhdukjen e puçrrave dhe mjekimin e djegieve.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ User:Tigerente [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Karrota":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/karrota
"Karrota," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018