Torilis

  Bimë, Bimë Mjekësore

Torilis

Torilis

(latinisht: Torilis nodosa Gaertn., familja Umbelliferae)

Përdorimi:
Frytet e thara dhe të pluhurosura të bimës torilis shërbejnë si drogë. Përdoret për mjekimin e lytheve (verruceve plane dhe vulgare).

Përgatitja:
Dozat jepen për 5 ditë rresht, në mëngjes esëll, si vijon: të rriturit: 3 gr pluhur 11-16 vjeç: 2 gr pluhur 8-10 vjeç: 1 gr pluhur Deri në 7 vjeç: 0.5 gr pluhur Gjatë kurës nuk hahet 6 orë pas marrjes së dozës. Mund të pihet 1 gotë ujë. Lythet zhduken pa lënë shenjë, rreth 1 muaj pas fillimit të kurës.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Anthony Valois and the National Park Service – http://www.researchlearningcenter.com/bloom/species/Torilis_nodosa.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11884599


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Torilis":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/torilis
"Torilis," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018