WARRIOR KING OF ALBANIA, THE

  Kinoteka

Warrior king of Albania, The

Viti:
2009

Zhanri:
Dokumentar

Shteti:

Prodhuesi i filmit – Studio:

Data e Publikimit:

Regjia:
Nik Gjonaj

Producent:

Skenari:
Nua Gjelaj

Muzika:

Aktorë:

Subjekti:
Shumë kohë më parë, mes qytetërimeve ndërluftues të Lindjes dhe Perëndimit, tej, në horizontin e lindjes kishte nisur të shquhej ëndrra e perandorisë universale, sepse ishte ngjallur shtëpia osmane… Perandoria Otomane gëlltiste pa mëshirë popuj dhe kombe. Një luftëtar do të lindte dhe, një popull i etur për liri do të thyente zinxhirët e skllavërisë e do të sakrifikonte gjithηka për lirinë.I rrëmbyer prej familjes dhe atdheut të tij, një princ i ri qe marrë zvarrë drejt oborrit të gjysmëhënës. I rritur në pallatin e Sulltanit dhe i destinuar të ishtë komandanti më i shkëlqyer i kohës së tij. Duke e detyruar të heqë dorë prej emrit të tij katolik dhe të pranojë Islamin, Sulltan Murati i 2-të do t’i vinte atij emrin prej të cilit bota do ta njihte përgjithnjë, Skënderbe! Ky emër do të mbillte tmerr tek armiqtë e tij dhe do t’i ngjallte shpresën një bote në prag të harresës. Në një moment vendimtar, një vendim po aq ventimtar! Skënderbeu dhe luftëtarët e tij besnikë, kthehen në atdheun e tyre dhe besimi në Krisht, duke bashkuar princat shqiptarë kundër kolosit otoman. Skënderbeu dhe populli i tij vuajtën ndjenjën e tyre, të braktisur, të tradhëtuar, të vrarë e të skllavëruar për mëse ηerek shekulli. Duke luftuar në vendin e tyre, deri në shkatërrim, rezistenca shqiptare shpëtoi Qytetërimin Perëndimor nga Pushtimi Otoman. E shpëtuar prej territ të harresës, kjo rrëfenjë heroike u dokumentua nga një murg Katolik Shqiptar, Marin Barleti, i cili dëshmoi perëndimin e Epokës së Skënderbeut. Fati i një njeriu, u kthye në luftën historike të një kombi, për Liri! Lavdia, ka një çmim të tmerrshëm!

Pamje nga Filmi

Vlerësimi IMDB:

Burime, referenca dhe shënime:
Filmat shqiptarë


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "WARRIOR KING OF ALBANIA, THE":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/warrior-king-of-albania-the
"WARRIOR KING OF ALBANIA, THE," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018