Kulumbria

  Bimë, Bimë Mjekësore

Kulumbria

Kulumbria

(latinisht: Prunus Spinosa)

Përdorimi:
Lulet dhe frutat e thara të kulumbrisë përdoren si drogë. Është shkurre me gjemba. Nxit urinimin, të dalët jashtë pa acaruar zorrët. Përdoret veçanërisht në mjekimin e fëmijëve.

Përgatitja:
2 lugë kafeje me drogë hidhen në 1 gotë ujë të sapozier. Lihet 5-10 minuta. Çaji kullohet, pihet.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Kristian Peters — Fabelfroh 09:45, 5 March 2007 (UTC) – photographed Kristian Peters, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1746560


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Kulumbria":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/kulumbria-2
"Kulumbria," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018