Luledelja

  Bimë, Bimë Mjekësore

Luledelja

Luledelja

(latinisht: Bellis perennis, familja Compositae)

Përdorimi:
Lulesat kaptina të thara të luledeles (ose luleshqerra, luledhenve), shërbejnë si ilaç. Lulëzon marstetor. Ka veti rrudhëse dhe ekspektorante të lehta, prandaj këshillohet në sëmundje të mushkërive dhe pezmatime të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

Përgatitja:
1 lugë çaji me lulet e thara hidhet në ½ gotë ujë të sapozier. Përzierja mbulohet me kapak dhe lihet 15 minuta, kullohet. Pihen 1-3 doza të tilla në ditë. Në vende të thata e ruan veprimin deri në 2 vjet.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Willow – Own work, CC 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3892610


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Luledelja":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/luledelja
"Luledelja," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018