Prasi

  Bimë, Bimë Mjekësore

Prasi

Prasi

(latinisht: Allium Porrum, familja Liliaceae)

Përdorimi:
Gjethet e freskëta të prasit kanë veti kurative. Sikundër qepa ato kanë veti bakteriostatike; nxisin tretjen e ushqimit nga zorrët, ulin presionin e gjakut; janë diuretike.

Përgatitja:
Farat e shtypura të preshit, të ziera në verë të bardhë përdoren kundër rërës në veshka.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Rasbak [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Prasi":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/prasi
"Prasi," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018