Shega

  Bimë, Bimë Mjekësore

Shega

Shega

(latinisht: Punica granatum, familja Punicaceae)

Përdorimi:
Lëvorja e rrënjëve të shegës shërben si drogë. Droga përdoret kundër tenias dhe kundër diarresë.

Përgatitja:
Kundër tenias përgatitet si vijon: 60-80 gr lëvore të thara e të copëtuara hidhen në 3 gota ujë. Lëngu zihet në fillim me zierje të lehtë pastaj me zierje më të fortë derisa të mbeten 2 gota ujë. Çaji pihet esëll në 2-3 doza brenda 1 ore. Ka shije të papëlqyeshme prandaj mund të ëmbëlsohet. Rekomandohet që 2 orë pas pirjes së çajit të pihet purgativ (psh. 30-50 gr vaj recini) që të jashtëqitet paraziti i paralizuar.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ M.t.lifshits – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23473735


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Shega":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/shega-3
"Shega," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018