ANASTASI I

  FESH


ANASTASI I
✤ (rreth 430-518). Perandor i Bizantit në v. 491-518, me prejardhje ilire nga një familje e madhe senatoriale e Dyrrahut. Bëri përpjekje për ta rimëkëmbur perandorinë duke forcuar financat e saj, gjë që i lejoi të ndërmerte një veprimtari të gjerë në fushën e fortifikimeve. Ndërtime të mëdha bëri në qytetin e Dyrrahut dhe e pajisi sistemin e tij mbrojtës me dy palë mure rrethuese.

(H. Sp.)

Burime, referenca dhe shënime:
Fjalori Enciklopedik Shqiptar (1985)
Artikulli origjinal – Anastasi IEnciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "ANASTASI I":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/anastasi-i
"ANASTASI I," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018