Qingla

  Bimë, Bimë Mjekësore

Qingla

Qingla

(latinisht: Sambucus ebulus, familja Caprifoliaceae)

Përdorimi:
Frytet dhe rrënjët e thara të qingles kanë veti kurative nëse përdoren sipas udhëzimeve të mjekut. Në doza të larta janë helmuese dhe shkaktojnë të vjella dhe diarre, deri në vdekje. Përdoren si diuretike, laksative në pezmatimet e rrugëve urinare, të fshikëzës së urinës etj. Frytet përdoren dhe për ngjyrosjen e verave dhe të lëkurave. Në formën e reçelit frytet e qinglës janë përdorur dhe kundër TBC-së.

Përgatitja:
1 lugë çaji me rrënjë të grimcuara hidhet në ½ litër ujë. Lihet 15 minuta. Lëngu pihet gjatë ditës i ndarë në 2-3 doza të barabarta.

Burime, referenca dhe shënime:
Lista e bimëve mjekësore
Fotografia
✤ Jon Peli Oleaga [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons


Enciklopedia Shqiptare | Albanian Encyclopedia → "Qingla":

Cito
Lidhje - URL/LINK: https://wiki.shqipopedia.org/qingla-2
"Qingla," tek Enciklopedia Shqiptare
____________________________

§ Shqipopedia © - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018